Egomängud püsisuhtes

Inimese ego on tema enese väljamõeldis. Ego on lugu, mis on „kirjutatud” tema kahe kõrva vahele. See on justkui mingi mälestuste segu, millest on vormunud inimese praegune identiteet. Inimene aga pole tema minevik ega tema lugu minevikust, vaid inimene ON. Ta lihtsalt on olemas, kuid miskipärast määratletakse end ikka sageli oma ameti või muu staatuse järgi, mis justkui kirjeldaks, kes keegi oma kujutluses on. Seesama kirjeldav mõttelugu avaldub ka inimeste hoiakutes ning peegeldub tema püsisuhtes. Vahel hästi ning vahel nigelamalt.

Suhte algus on enamasti ilus

Nimelt on inimestel enne suhte tekkimist ja alguses ikka romantilisi ja kauneid aegu, milles kõik halb suuresti puudub. Kõik oleks nagu unistustes, ent see unistus muutub hiljem nii mõnelgi juhul tüütuks koormaks või probleemipuntraks. Miks?

Selle põhjus on ego, mis „jutustab” inimese peas tema enda kohta käivatest raamidest ja piirangutest. See on kui käskude-keeldude kogum inimese mõistuses, mis ütleb, et teatud kindlal ja ühetaolisel viisil käituda on ainuõige ja sobiv. Siiski pole arukas eeldada, et kaaslasel on samasugune arusaamade süsteem elust.

Inimeste lood iseendast (loe:egod) on erinevad, need on erinevate mõtte- ja hoiakutepiiridega, mis ei haaku alati ja pidevalt kaaslase omadega. Juhul, kui arusaamad õnnest ja armastusest, õigest ja valest, on ühesugused või sarnased, on inimesed õnnelikud, kuna pole seda teravat nurka (häirivat erinevust), mis kriibiks hinge ja purustaks õnnemulli.

Jamaks läheb suhtes siis, kui teine ei tee midagi, mida temalt oodatakse. Ja vastupidi – teeb just seda, mida temalt mõnes halvimas ettekujutuseski ei ootaks. Näiteks midagi, mida meie ego ei pea õigeks ja sobilikuks käitumiseks – midagi, mis ei mahu meie ego arusaamade süsteemi.

Inimese ego on uskumatu suhete laastaja.See lõhub ka kõige kaunima suhte, kui sellele võim anda.

Inimese ego on kas habras või tugev. Tugev ego haakub ühiskonna normide ja tavadega. Ta on massiteadvuses ja ühiskonnas peegelduva edumudeli järgi õnnestunud ja edukas inimene – õigemini tema lugu enesest ja tema staatus on egode maailmas austusväärne.

Inimese ego ja ühiskonna edumudelid

Igal inimesel on ego, mis on välja õpetatud/treenitud ühiskonnas käibelolevate normide toel – viimased aga on omakorda inimeste egode loomingud. Üldlevinud normid ühiskonnas aga moodustavad käskude-keeldude süsteemi, mis ütleb, kas miski on halb või hea, et nii tohib teha ja teistmoodi ei tohi. See on kui hindamissüsteem, kui latt, mis on seatud paika piirina, millest allapoole ei sobi laskuda, ega sageli tohigi, kuna siis langeks see mõne õigusnormi teokoosseisu, mis omakorda tooks kaasa vastavaid sanktsioone. Lühidalt ja kokkuvõtvalt saab öelda, et egopõhine hindamissüsteem loob kannatust ja valu mitmetele inimestele, sageli ka massidele.

Siiski on tänastes tingimustes vajalikud õigusnormid ja nende toimemehhanismid, sest andes egole piiramatu võimu, võib vaid ettekujutada, mida see endaga kaasa toob. Rääkisime ju tegelikult hoopis püsisuhtest, eks? Loomulikult, kuid püsisuhe on mõjutatud ego ning selle loodud süsteemide poolt nagu näiteks hindamissüsteem ja õigussüsteem. Need vormivad ja kujundavad meie ühiskonnas peegelduvat elu ja rõõmu. Ka muret ja vaeva. Seega, kui tahta olla õnnelik, tuleb olla õnnelik sõltumata välistest massimõttevormidest ning mitte alluda hindamissüsteemi nendele osadele, mis meie südamesoove ja hingeigatsust piiravad või kahjustavad.

Suhtes avalduvad inimese nõrgad kohad

Inimese ego on suisa meister oma tähelepanu juhtima iseenda ja kaaslase probleemidele. Ego ütleb inimesele, et sul on näiteks voodiprobleemid ning seetõttu on sinu suhe hukule määratud. Tegelikkuses on see vaid ettekujutus ja ego püüdlus kaitsta vana ja turvalist arusaamade süsteemi, mis ütleb, et õige tagajärg antud voodijama olukorrale suhtes, on ainult selline, mis haakub ebaõnne ja murerikka tulevikustsenaariumiga, mille järgi probleemid voodis tähendavad kooselu lõppu. See on ego püüdlus näidata inimesele, et väljapääsu pole ja on võimalik vaid üks kindel viis ja tagajärg, millega see kõik lõpeb.

Selline lähenemine oli näide ego piiratusest. Tegelikult on olukorra lahenduse võimalusi rohkem kui mitu, kui lähtuda eespool toodud näitepõhisest probleemide rägastikust. Nimelt on asi selles, et probleem vormub probleemiks vaid siis, kui sellele vastav silt külge riputada ning hinnang anda. Taoline lähenemine on ego hindamissüsteemi osa, mis peab voodiprobleeme halvaks. Tegelikkuses on see vaid üks vaatenurk, mis kirjeldab sellega kaasnevaid ebameeldivaid emotsioone ja sisemisi läbielamisprotsesse.

Suhteprobleemide läbitöötamine iseendas

Võimalusi on teisigi, kui vaid mõnda olukorda oma elus kohe joonelt probleemiks tituleerida. Siiski ei pea alluma taolistele ego provokatsioonidele ning võib valida ka mõne teise lähenemisviisi, mis pole hindamispõhine, vaid aktsepteeriv. Siinjuures on oluline mõista, et aktsepteerimine pole sama mis heakskiit, kuna viimane on hindamissüsteemi osa, mis hindab mõne nähtuse heaks või halvaks.Aktsepteerimine on millegi võtmine sellisena nagu see on. Võttes probleeme oma elus lihtsa olukorrana, mis vajab muutmist, saabki seda muuta ja iseendas läbi töötada.

Põhilised probleemid meie elus leiavad aset meis enestes. Me tunneme teatud emotsioone, mida mõni olukord või meie kaaslane on aidanud esile tuua. Nähtustest aga saavad probeemid seetõttu, et me ise neid probleemideks sildistame.

Püsisuhe on töö, rõõm või vaev iseendaga, mille aitab meisterlikult teoks teha kaaslane. Kaaslane toob välja alati meie isiklikud mured, millega varem või hiljem silmitsi peame seisma. Seepärast on oluline tegeleda oma probleemidega (loe: ebameeldivate tundmustega) just siis, kui need esile kerkivad, sest võid kindel olla: pühkides tolmu vaiba alla, see sealt ei kao. Teisisõnu: kord tuleb majja luua nii või teisiti, vastasel juhul avastame probleemi uuesti ning kui kergitada teadlikult või teadmatult mõnd meie siseilma vaibäärt, vaatab meile vastu ebameeldiv hunnik mõtte- ja emotsioonitolmu, mis tuleks minema visata, ära lahustada.

Püsisuhe on teekond, mis tuleb inimesel läbi käia koos kaaslasega. Vahel võib ta turtsuda, et on väsinud ja ei jõua enam kohe üldse edasi minna, vahel tahab ta kiirustades edasi liikuda, et kohale jõuda, kuid üks on kindel: temaga tuleb alati arvestada, kui soovite koos liikuda ja ühiselt kohale jõuda.

Probleemide lahendamine suhtes

Kuidas tulla toime enda ja kaaslase egomängudega?Alati, kui tekib mõni ebameeldiv tundmus, seoses teise inimesega, võib olla enamasti kindel, et emotsionaalse valu on aidanud meis esile kergitada kaaslane.

Tihtilugu ei tee ta seda üldse teadlikult, vaid tema ego leiab üles meie nõrga koha ning kogemata komistab meie minevikus läbi elatud mõtte-ja emotsioonitolmu otsa, mis juhuslikult talle ette jäi. Niisiis keerutab ta tolmu üles ning oletegi selles ühiselt koos ja see tuleb teil nüüd rahulikult korda teha – vastasel juhul hingate üheskoos rahmeldades sisseebameeldivat tolmupahna.

Lihtsam on teha üheskoos aknad lahti ja oma sisemises mõtte-ja tundekodus ringlev ebameeldiv tolm ära tuulutada. Kord vaibub torm, mis hiljuti näis nii võimas. Niisamuti vaibub tüli, ning tekib rahu, kui olete selle ühiselt loonud. See kõik algab teadvustamisest, et inimene ise pole täielikult tema mõtted ega emotsioonid, vaid ta lihtsalt sisaldab mõnel keerulisemal momendil teatud hulga emotsioone ja mõtteid, mis pole võib-olla just kõige paremad.

Rääkides rahulikult, kuulates üksteist süüdistamata ära, mida teine tunneb ja öelda soovib, loote rahu. Ja isegi kui teise sõnades on süüdistamise hõngu, saab alati teadvustada, et see süüdistus on kaaslasest välja tulnud kui tolmurull, mis tuleks minema uhada, mitte ise alla neelata. Probleemid, mõtted ja emotsioonid tuleb iseendast läbi lasta, läbi arutada ning minema saata.

See, kui suhtes kerkivad esile probleemid, on normaalne ja näitab, et suhe on hakanud tööle. Suhte üks sügavamaid eesmärke ongi ühine kasvuprotsess, mille mõte on aidata iseendal ja oma kaaslasel tasakaalustuda, lahendades üksteise abiga (peegeldades vastastikku) teineteise muresid, probleeme. Kaaslane on inimene, kes teeb olemise isegi tegelikult raskemaks ja ebamugavamaks, kuna näitab sulle „halastamatult” kätte sinu „vead” ja nõrgad kohad – sinu kasvuruumi. Kindlasti on see valus, kuid asja olemust mõistes, on kergem andestada ja tunda tänutunnet, et ta on su kõrval ja aitab ühiselt läbi kogeda probleemseid mõtteid ning emotsioone – lõpuks neist ka koos vabaneda.

Autor: Tõnu Põldma
Originaalartikkel ilmus 12.02.2015 ajakirjas 
Naised.

Avasta õnneliku suhte saladused. Vaata siit »

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga