Sammud parema eluni

Igaüks meist soovib saada enamaks, ehkki teed selleks on erinevad. Austagem siis iseennast ja oma soove.

Lõpeta olukorra vihkamine

Kui sa vihkad või mistahes viisil suhtud halvustavalt mõnda inimesse, siis ta ei hakka sind sellepärast rohkem armastama. Niisamuti on ka erinevate olukordadega eluredelil, sest miks peaks näiteks hakkama sinu töö sind paremini toitma, kui sa seda sisimas põlgad? Või miks peaksid mõned inimesed sinu elus olema meeldivamad, kui sa neid tegelikult mingis osas ei salli? Ükski inimene ei tee meile seda, mida me pole ise mingis osas teinud teistele. Mõte on tegu, niisamuti ka tunne, mida kellegi vastu tunneme. Mida iseendast teistele jagame, on justkui topeltkingitus ka meile endale.

Isegi, kui püüame iseendale öelda, et oleme head inimesed, et keegi teine on halb, et ta teeb teatud halbu tegusid, mis pole õigustatud, on tegelikult kõige meiega juhtunu põhjus alati iseendas – see on iseenda tehtud valikute tulemus.

Pole mingit tarvidust vihata inimesi, kes on teinud kellelegi liiga või käitunud valesti. Kohtumõistmine pole eesmärk, iseenda aitamine ja tasakaalustamine aga küll. Vaadates mõistva ja kaastundliku pilgu ning tundega inimesi, kes oma tasakaalutusest põhjustavad teisele kahju, on juba väga suur tegu oma sisemise tasakaalu parandamisel tehtud.

Võta vastu otsus muuta oma elu

Kõige tähtsam on aidata iseennast. Otsustamatus on jääv pidur, kui sellest jagu ei saa. Otsustades esimesel võimalusel ja nii pea kui võimalik, et soovid muuta oma elu, oled juba edasi liikunud. Paigalseis võib ajutiselt olla mugav, kuid pikemas perspektiivis tõukab ka elu ise sind minema. Elu utsitab alati sind tagant, nii nügides kui kingitusi tehes.

Otsustamiseks pole vaja tingimusi, sinu olemasolust täiesti piisab. Seniks, kuni sa elad ja hingad, oled sa siin ning sinu päralt on muutuste võim ja vägi, kui sa seda vaid soovid. Ära karda kuulata iseennast isegi siis, kui teised ümberringi sind ümber veenda püüavad. Igaühel on oma tunne, kogemus ja tarkus, mis ei pruugi sobida sinu olemusega.

Andesta kõikidele asjaosalistele

Kui inimene teaks, kuidas käituda paremini, et see aitaks kõige valutumal viisil sind ja teda ennast, ta suure tõenäosusega teeks seda. Kogu selle valudemere taga elus on igaühe soov elada paremini ja rõõmsamalt. Aga kes see ikka kohe niiväga oskab siia planeedile väikse inimesena sündides teha tegusid, mis iseendale ja ka teistele alati rõõmu valmistaks.

Lastevanematel on omad valud ja mured, mida nad on paraku enamasti iseendas sügaval kandnud ning nendest mõjutatud. Andes oma lastele edasi parimad teadmised ja kogemused, kuidas elus hakkama saada, saab laps kasvatuse, mis võimaldab tal ühiskonnas toime tulla. Siin on koht, kus tuleb unustada kohtumõistmine. Milleks süüdistada, näidata näpuga teise peale, mõistmata kellegi lapsevanema isiklikku valu ja kogemust? Viha ja sildistamisega ei armasta, küll aga lõhub ilusti ja põhjalikult.

Olgem tänulikud, et meil on elu, et meil on kõik, mis meil on. Andkem iseendale ja teistele andeks, kui me alati seda, mis antud, väärtustada ega armastada ei suuda või ei oska. Sellest pole midagi, kui alati ka ei jaksa.

Alusta rännakut oma südamesse

Sinu sees on üks paik. Seal ei pruugi küll olla seinu ja müüre, kuid sinus on see paigake, kus on sinu soovid. Seal on kõik, mida sa tegelikult vajad.

Oma töö leiad sa iseenda südamest. Armastuse tunne peitub seal. Seal on ka mõistmine ja kaastunne ning palju muudki eluks vajalikku. Seal polegi midagi sellist, mida me ei vaja. Seal on kõik, mida vaja.

Vaata julgesti ringi iseenda pühas südamekambris ning leia ja tunne ära kõik ilus, mida oma elus rohkem kogeda soovid. Kõik, mis kaunis, on alati sinu südames. Tunne ära iseendas oma soov teha järgmine tegu parema elu suunas. Selleks teoks võib olla ka armastav mõte või soe tunne.

Vaata oma hirmudele ausalt otsa

Lihtsaid lahendusi kui selliseid pole tarvidust iseendale eesmärgiks seada. Hirmudega on niisamuti kui olukordadega, mida ei peaks vihkama, sest milles on hirm süüdi, et ta soovib sind hoida mõne olukorra eest?

Vaatle oma hirme mõistvalt ja armastavalt ning kohtle neid hästi. Kui hirm oleks elusolend ja sa näed, et ta kardab, siis mida sa talle söendaksid öelda? Tunneksid talle kaasa või vihkaksid teda nagu enamik vihkab näiteks mõnda haigust? Ei haiguse ega hirmuga saa sõbraks läbi viha – ikka läbi armastuse ja hoolivuse.

Ole iseendale toeks ning vajadusel saad küsida nõu ning abi inimestelt, kes teavad ja oskavad abistada sind muutuste teel.

Saa oma probleemidega sõbraks

Mis elu see oleks, kus probleeme pole? Lihtne ja mugav elu? Nii mugav, et saab palmi all puhata ja puhata ning veelkord puhata… Ega see puhkus nii lihtne tegu olegi, kui seda kogu aeg teha. Ikka vaheldust on vaja.

Pole seda jäävat rahu kui kaubana poes müügil. Rahu ja elu on looming. Ka armastus võib olla nii tegu kui tegevusetus. Kõik võib olla nagu ta on. Sinu probleemid on nagu nad on, ära neid seepärast vihkama torma. Anna neile võimalus „öelda” oma sõnum. Kuula ära, mis on muredel sulle öelda ning asu iseennast aitama, kinkides oma probleemidele armastavat ja mõistvat suhtumist.

Keskendu tasakaalu hoidmisele

Pole niivõrd tähtis, mida täpselt vajad oma eluvaldkondade tasakaalus hoidmiseks. Oluline on tasakaal ise. Nii nagu pole põhjust vihata näiteks nn tavameditsiini, niisamuti pole mõtet põlata ka alternatiivset tuge. Kõik, mis on, on omal kohal, omas ajas ja vajaduses. Sinu teha on suhtumine ja tundmine, missugust nõu või abi elus kõige rohkem vajadusel soovid.

Tõnu Põldma

Olen inimene, kes soovib aidata luua Sinu ellu positiivseid muutusi. Siin veebilehel jagan ma infot, mis mind on aidanud. Loodan, et Sa leiad siit häid mõtteid ja ideid, kuidas oma elu paremaks muuta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.